poniedziałek, 31 maja 2010

niedziela, 30 maja 2010

Okulary Basi


Basiu, w tych okularach, wygladasz jak Małgorzata Braunek w filmie "Polowanie na muchy". Przepraszam za skojarzenie, ale ono najbardziej pasuje do Twoich okularów. Te grające w filmie, miały tylko czarna oprawkę. Tak naprawdę, to świetnie w nich wyglądasz.

poniedziałek, 24 maja 2010

Uroczysko


Sceneria niczym z pogańskiej Litwy ... a to tylko Mstów koło Częstochowy.

niedziela, 23 maja 2010

Koncert dla powodzian







"Angelus" oraz "Exodus" Wojciecha Kilara zabrzmiało dzisiaj (23 maja) w kościele w Garnku, w ramach projektu „Reszkowie – Szlak Muzycznej Sławy. Światowe kariery. Promocja dorobku muzycznego Edwarda, Jana, Józefiny”. Obok Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej, wystąpili uczniowie Zespołu Szkół Muzycznych oraz Ingrida Gapova, która zaśpiewała partię sopranową w utworze "Angelus". Wystąpiły również połączone chóry. Całością dyrygował Krzysztof Pośpiech. Koncert dedekowany był dla powodzian, dla których urządzono kwestę w związku z wielkimi zniszczeniami jakie wyrządziła Warta w tych rejonach powiatu częstochowskiego. Sam koncert był (jeśli użyć takiego określenia) cudny i poruszający. Muzyka skomponowała się z wnętrzem kościoła i dopełniła całości. Zobaczcie sami.

wtorek, 18 maja 2010

Warta wylała


Tylko jedno zdjęcie. Aby zrobić inne, musiałbym mieć odpowiednie długie gumowce. Niestety, nie dyponowałem takowymi.

wtorek, 11 maja 2010

Ekshumacja dołów śmierci






















Dokładnie dzisiaj, 11 maja 2010 r. rozpoczęto ekshumację z dołów śmierci na jednej z nieczynnych ramp kolejowych, które znajdują się do dnia dzisiejszego w okolicach dworca Stradom w Częstochowie. Podczas mojego pobytu w miejscu ekshumacji, odkryto 8 ludzkich szkieletów. Wsród nich odkryto również portfel, niezbędnik oraz nieśmiertelnik. Na tą chwilę nie wiem, jakiej narodowości są ci, co zostali pochowani w tych dołach. Nie mam również informacji, kto dokonał tej zbrodni. Będę śledził te prace i w miarę możliwości zamieszczał informację i zdjęcia. Myślę, że za kilka dni będę wiedział coś więcej. A zdjęcia są wstrząsające. Te ciała, wrzucane były do dołów za ręce i nogi i leżą tak, jak ich przysypała ziemia. Najprawdopodobniej są dwie lub trzy warstwy ciał. Uprzedzam, część zdjęć jest bardzo drastyczna!!

Festiwalu dzień siódmy i uff .... ostatni


Jest 6 maja 2010. Katedra pw. Św. Rodziny. Krzysztof Penderecki dyryguje swoje dzieło "Siedem bram Jerozolimy". W 5 minut nie da się zrobić zdjęć. Choćbyś się nie wiem jak starał. Ile trwa przygotowanie i wypicie kawy? Co niektórzy byli chyba bardzo przejęci swoją rolą, bo robili z siebie skończonych "służbistów". Inaczej mówiąc - punktowali. Hmm .... Bez komentarza ....

Festiwalu dzień szósty


Jest 5 maja 2010. W bazylice jasnogórskiej odbył sie koncert muzyki odnalezionej w archiwach Jasnej Góry. Niestety, pozwolono robić zdjęcia 5 minut. Oto tego efekt. Na Wirujących Derwiszach nie byłem. Może i szkoda, ale może i nie.

Festiwalu dzień piąty
















Jest 4 maja 2010. Koncerty: z muzyką synagogalną w wykonaniu Orkiestry Symfonicznej Filharmonii Częstochowskiej i Chóru Synagogi pod Białym Bocianem, z Josephem Malovanym i dyrygentem Stanisławem Rybarczukiem oraz w cerkwii pw. Częstochowskiej Matki Boskiej rosyjski Sirin. Migawki z koncertów.

poniedziałek, 10 maja 2010

Festiwalu dzień czwarty



































































Jest 3 maja 2010. Fajnie było nawet oprócz koncertu z Historii Festiwalowych Prawykonań (kość. Seminaryjny), gdzie było dużo hałasu i muzyka jak odgrzewany kotlet. A potem w kość. Ewangelicko-Augsburskim duźia ciarna ćłowieka z Zambii (Sakala Brothers), duźio śpiewać i tańcić i rozgźiać biały ćłowiek i on nawet duźio, duźio tańcić. Bardzo dobry był również spektakl na Pl. Biegańskiego pt. Logos. Oto migawki.

Festiwalu dzień trzeci











Jest 2 maja 2010. W programie tego dnia festiwalowego było: liturgiczna inauguraja festiwalu na Jasnej Górze, Europejska Muzyka Chóralna w kość. Seminaryjnym oraz wieczorem w kość. Św. Jakuba Schola Gregoriana Pragensis z Czech.

niedziela, 2 maja 2010

Festiwalu dzień drugi














































Jest 1 maja 2010. W drugim festiwalowym dniu, mogliśmy wysłuchać Mesjasza Jerzego Fryderyka Haendela, koncert w wykonaniu orkiestry Retrospect Ensemble z UK oraz zobaczyć spektakl muzyczny Chopin w ramach Roku Chopinowskiego w 200 rocznicę urodzin wielkiego, polskiego kompozytora.

sobota, 1 maja 2010

Festiwalu dzień pierwszy
















Jest 30 kwietnia 2010. Inauguracyjnym koncertem Morphing Vienna Chamber Orchestra i Bobby McFerrina, rozpoczął się jubileuszowy 20 Międzynarodowy Festiwal Muzyki Sakralnej "Gaude Mater" 2010. Jeszcze tego samego wieczoru wystąpił irański zespół Rozaneh w pragramie Poezji Perskich Mistyków.